1922 – Tajni neprijatelji

Tajni neprijatelji

Danas vam predstavljamo drugi naslov – roman Agate Kristi – Tajni neprijatelji.

  • TAJNI NEPRIJATELJI prvi put je objavljena pre

Već u svom drugom romanu, „Tajni neprijatelji“ nas upoznaje sa Tomijem i Mrvicom. Oni će se kasnije pojavljivati u još nekim romanima, kao i odličnoj kolekciji priča – „Partners in crime“, kod nas preveden kao „Zajedno protiv zločina“.

Nedugo iza objavljivanja Agatinog romana „Tajanstvena afera u Stylesu“ umrla je Agathina „teta-bakica“ koju je ona obožavala, i to u devedeset drugoj godini života. Deo svojih prihoda za života davala je Agathinoj majci za održavanje njihove kuće sa velikim imanjem „Ashfield“. Sada su ponovo bili u novčanim neprilikama i ponovo se pojavilo pitanje rentabilnosti tolike kuće. I dok je njen muž Archie predlagao da je proda a Agatha užasnuto odbijala i svaku pomisao na to, kao jedino rešenje pojavilo se da sada i ona sama pokuša pridodati nešto od svojih prihoda ne bi li sačuvala svoj dom, kako ga je zvala. Htela to ili ne, morala je da nastavi da piše…

„Tajanstvena afera u Stylesu“ prodata je u gotovo 2000 primeraka što je za pisca početnika bio veliki uspeh a Agata je dobila svoj prvi honorar od 25 funti. Njen roman u nastavcima objavljen je u „The Weekly Timesu“ sto je bilo dobro za njen ugled. O tome ona kaže: „Možda je bilo tako, ali 25 funti kao ukupna zarada od pisanja jedne knjige nije ohrabrilo moje uverenje da ću zaradjivati mnogo novaca u literarnom zvanju…“

Tajni neprijateljiPoredjenja radi – stan u kome su tada živeli plaćali su 90 funti godišnje. Archie ju je ubedjivao da krene sa pisanjem jer je izdavač to tražio od nje. Po njegovoj logici on je zaradio na toj knjizi i sugurno će joj platiti više za drugu knjigu. Ali Agata nije imala pojma o čemu bi sad pisala. A onda je slučajno dok je sedela u poslastičarnici čula ime koje su dva čoveka za susednim stolom pomenula. „…Jane Fish – ime mi se učinilo vrlo zabavnim. Otišla sam ponijevši ime u mislima. To bi, pomislila sam, mogao biti dobar početak za knjigu…“

Kako je to bilo posleratno vreme i mladi su se mučili da nadju kakav-takav pristojan posao, ona je odlučila da jedan takav par mladih „zaposli“ da rešavaju slučaj koji se upravo stvarao u njenoj glavi. Jedino što su trebali da urade bilo je da pronadju Jane Fish… I eto tako je nastala ideja za njen drugi roman „Tajni protivnici“ i za njen par detektiva Tomyja i Tuppence.

O tom romanu ona kaže: „Došla sam na pomisao da uzmem takav par – djevojku koja je bila u Pomoćnoj teritorijatnoj službi ili Dobrovoljačkom odredu i mladića koji je bio u pješadiji. Oboje će biti očajni, tražit će posao i tada će se sresti – možda su se već bili sreli u prošlosti? A tada? Tada će se, mislila sam, umiješati u – da, u špijunažu: to će biti špijunska knjiga, thriller, a ne detektivska priča. Pomisao mi se svidjela – bila je to promijena nakon detektivskog posla obuhvaćena Tajanstvenom aferom u Stylesu. Tako sam počela pisati, najpre skicirajući. Bilo je to u cijelosti zabavno i mnogo lakše od pisanja detektivske priče…“

Prudence Cowley – Mrvica je bila peta ćerka od ukupno sedmoro dece arhidjakona Cowleya iz Little Misindela, Safolk. Na početku rata 1914. godine dolazi u gde se u vojnoj bolnici prima dužnosti bolničarke… Tu sreće na kratko svog prijatelja iz mladosti Thomasa Beresforda – Tomija, koji iz rata izlazi sa činom poručnika…

Tajanstveni protivnikU prvom romanu u kome se oni pojavljuju – „Tajni neprijatelji“ Agata nam prikazuje Tomija i Mrvicu koji se sreću posle nekog vremena. Oni su inače stari prijatelji koje je rat razdvojio. Njihovo prvo pojavljivanje u nekom od romana Agate Kristi opisano je ovako:

„Tomi nije imao šešir na glavi, te se videla gusta crvena kosa, potpuno zalizana unazad. Njegovo lice je bilo prijatno ružno, neupadljivo, ali ipak nesumnjivo lice jednog džentlmena i sportiste…“ S druge strane… „Mrvica možda nije bila neka lepotica, ali bilo je šarma i karaktera u crtama njenog sitnog lica, odlučnoj bradi i krupnim, razmaknutim sivim očima koje su čvrsto gledale ispod ravnih, crnih obrva. Nosila je mali, svetlozeleni šešir preko svoje crne kose, ošišane na kratku „bobi“ frizuru…“

Posle rata, naravno, za većinu ljudi nastupilo je vreme nemaštine i potrage za bilo kakvim poslom. Muškarci su se vratili iz rata, devojke više nisu bile zauzete obavezama oko ranjenika i tako njih dvoje, bez para u džepu odlučuju se, da kao poslovni partneri počnu da se bave „avanturama“… ako bi se to uopšte moglo nazvati poslom. Tek – oni su rešili da unovče svoju hrabrost. Poslednjim novcem koji su imali rešavaju se da daju oglas… ne sluteći da i ne moraju i da ih posao već čeka, jer je njihov očajnicki razgovor o novcu bio slušan od strane tajanstvenog gospodina Vitingtona. Zaustavio je Mrvicu na ulici i ponudio im posao: Da pronadju gospodjicu Dzejn Fin. Tomi i Mrvica nisu mogli da slute u kakav su se medjunarodni lavirint zavera i spletki upleli.

Tako počinje njihova karijera „partnera u otkrivanju zločinaca“

Više o Tomiju i Mrvici i o njihovom parterskom odnosu, kasnije i bračnom, kao i drugim pričama i romanima u kojima se pojavljuju potražite na našoj stranici Detektivi – Tommy & Tuppence Beresford

Njen izdavač nije bio baš oduševljen i mislio je da se neće dobro prodavati. Medjutim, njen drugi roman je objavljen dve godine iza prvog, 1922. godine i prodavao se prilično dobro. Ponovo je „The Weekly Times“ otkupio prava za obajvljivanje u nastavcima a Agata je dobila dvostruko veći honorar nego prvi put – čak 50 funti, ali i dalje je odbijala pomisao da pisanje prihvati kao zanimanje.

Roman „Tajni neprijatelji“ je kod nas prvi put objavljen 2004. godine u Srbiji i Crnoj Gori u izdanju „Narodne knjige i Politike“ u njihovoj Bestseler biblioteci pod nazivom „Tajni neprijatelji“. Pored tog izdanja postoji još jedino izdanje hrvatskog izdavača „Zagrebačka naklada“ koje je objavljeno 2013. godine pod nazivom „Tajanstveni protivnik“

Omote ove knjige sa kompletnim podacima o izdavačima, broju stranica, prevodiocima… potražite na našoj stranici Kriminalistički romani – Tajni neprijatelji

Krakat romana donosi sledeći zaplet: Prvi svetski rat upravo je završen. Tommy Beresford i Tuppence Cowley su bez novca i u očajničkoj potrazi za njim. Odlučuju da postanu partneri i tako osnivaju firmu ‘Young Adventures Ltd’. Njihov slogan glasi: „Spremni smo da uradimo sve šta treba i da odemo bilo gde“. Ali njihov prvi posao za Gospodina Whittingtona, staviće ih u mnogo opasniju situaciju nego što su ikada mogli da zamisle…

Dosta opširniju radnju, koja vam neće pokvariti čitanje ovog zanimljivog romana jer naravno ne otkriva potpuni zaplet i zločince, možete pročitati na našoj stranici Komentari romana – Tajni neprijatelji, ali pošto postoji mogućnost da bi neko to mogao da smatra spojlerom ipak smo za to odvojili posebnu stranicu sajta.

Roman „Tajni neprijatelji“ ekranizovan je dva puta. Prva ekranizacija je iz 1983. godine i u njemu se u glavnim ulogama pojavljuju kao Prudence Cowley i kao Thomas Beresford. Njih dvoje će kao par igrati u još mnogim filmovima koji su snimani osamdesetih godina prošlog veka po Agatinim kratkim pričama iz zbirkeZajedno protiv zločina„.  Druga ekranizacija ovog romana je iz 2015. godine za BBC. Reč je o trodelnoj mini-seriji u kojoj su glavne uloge tumačili Jessica Raine (Tuppence Beresford) i David Walliams (Tommy Beresford)

Više detalja potražite na našoj filmskoj stranici ovog romana.

Ako ste čitali ovu knjigu ili gledali neki od navedenih filmova (serija), bilo bi nam drago da u komentaru ostavite vaše utiske.

Pogledano 675 puta, 1 pregleda danas

Agatha Christie EX-YU Fan Page

Svetlana Anđelić, pokrenula i održava sajt Agate Kristi za Ex-Yu područje od 01. oktobra 2003. godine

Možda će vam se svideti i ovo:

Ostavite komentar

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

%d bloggers like this: